O výživě

PROTEINY

Proteiny (bílkoviny) složené z aminokyselin, jsou základem svalové hmoty. Proteiny jsou určeny zejména k budování kvalitní svalové hmoty. Proto každý sportovec, který posiluje a chce dosáhnout nárůstu svalové hmoty, si musí hlídat dostatečný příjem bílkovin. Proteiny také zajišťují ochranu svalové hmoty před její devastací a důležitou regeneraci svalů po zátěži.

KREATIN

Kreatin (creatine)  je základním stavebním prvkem pro tvorbu kreatinfosfátu. Je zdrojem energie v buňkách, kde tvoří rovnováhu s ATP (adenosintrifosfát). Vlastního kreatinu je v těle omezené množství, které vystačí jen na několik vteřin intenzivního výkonu. Kreatin jednoduše umožňuje nárůst síly a svalové hmoty. Účinek kreatinu je znát již po několika dnech užívání. Doporučujeme všem, nejen kulturistům, ale i atletům, plavcům nebo třeba dívkám.

AMINOKYSELINY

Aminokyseliny jsou základní kategorií v rozdělení širokého spektra doplňků stravy. Jedná se o stavební jednotky bílkovin. Aminokyselinu si můžeme představit jako jednu částečku řetězce. Pokud se více částeček spojí dohromady, vytvoří bílkovinu. Oproti bílkovinám mají však aminokyseliny jednu nespornou výhodu. V aminokyselinových přípravcích se aminokyseliny objevují ve volné příp. hydrolyzované formě, jsou tedy pro trávicí trakt daleko rychleji.

Proč aminokyseliny?

Po tréninku, příp. ráno po probuzení, je třeba okamžitě doplnit hladinu aminokyselin v krvi. Pro rychlost vzestupu hladiny aminokyselin v krvi je důležitá forma přípravku. Nejrychleji jsou vstřebány aminokyseliny z roztoku, dále z kapslí, nejpomaleji z lisovaných tablet. Aminokyseliny lisované do tablet se uvolňují pomaleji a některé z nich dokonce nejsou o mnoho rychlejší než nápoj ze syrovátkové bílkoviny.